Blogi

Raskuste käsitsi teisaldamise abivahendid

Kindlasti on paljud puutunud töökeskkonna kokku raskuste käsitsi teisaldamisega ja raskuste tõstmise tagajärjel tekkivate lihaste väsimuse ja mõnel juhul ka vigastuste tekkimisega. 
Raskuseid on käsitsi tõstetud nii, kaua, kui vana on inimkond ja tuleb tunnistada, et mida rohkem läheb aeg edasi, seda rohkem on hakatud mõtlema selle peale, et kuidas inimene jäksaks töö juures tõsta raskuseid nii, et ta ei väsiks tööpäeva jooksul ära või ei tekitaks endale vigastusi. 
Aja jooksul on vähendatud raskuste kaalu, on kasutusele võetud erinevaid tõstukeid, talisid, vaakumtõstevahendeid jne. Kuid tuleb tunnistada, et mugavaid abivahendeid, mida saab kasutada erinevates töökohtades on praktikas täna raske leida. Siit ka ilmselt põhjus, miks töökohtadel, millel on vaja tõsta käsitsi raskuseid väsivad töötajad kiiremini ära, vahetavad sagedamini töökohti ja haigestuvad erinevatesse luu- ja lihaskonna haigustesse.
Minul õnnestus käia messil, kus pakuti erinevaid abivahendeid raskuste käsitsi teisaldamiseks. Loomulikult ei jätnud ma võimalust kasutamata ning proovisin abivahendeid ka enda peal ning tõstsin käsitsi raskuseid.
Minu külge pandi rihmad/rakmed, mis toetasid keha ja hoidsid keha raskuste käsitsi teisaldamise ajal õiges asendis. Lisaks oli nendel rihmadel/rakmetel osaline koormuse võtmine enda kanda. 
Töö, mida mul teha paluti oli lihtne, pidin tõstma joogikaste ühest virnast teise. Raskuste käsitsi teisaldamise ajal olid minule kinnitatud rihmad/rakmed. Ühe kasti kaal oli ca 13-14kg, selline paras raskus, mida töökeskkonnas sagedasti käsitsi teisaldatakse. 

Kuidas minule tundus nii tööd teha?

Võin kohe alguses öelda, et iga uus asi vajab harjumist. On tunda, et keha küljes on rihmad, mis "pingutavad" keha. Kuna messil sai ca 25 000 sammu ära käidud, siis selline toestus kulus täitsa ära. 
Loe lisaks

Kuidas vältida kohtvibratsiooni kahjulikku mõju?

Millal kaitsta töötajat kohtvibratsiooni eest? Ilmselt vaevab see küsimus mitmeid tööandjad. Tööandja peab rakendama meetmeid kui töötaja päevane kokkupuude kohtvibratsiooniga ületab 2,5m/s² ja katkestama töötajal töö, kui päevane kokkupuute tase jõuab 5,0m/s². Kuid kuidas seda piiri tuvastada?
Külastasin Düsseldorfis isikukaitsevahendite müüjate messi ning mul avanes võimalus testida kuidas töötavad vibratsiooni vähendavad kindad ja proovida vibratsiooni mõõtmisvahendit, mis mõõdab kokkupuudet terve tööpäeva jooksul. Seadmest tulevat vibratsiooni on tundnud ilmselt kõik, kes on kasutanud trelle, lõikureid, trimmereid jne. Peale töö lõpetamist hakkavad käed surisema ja on selline tunne nagu sipelgad jooksevad mööda kätt.
Katse tööriistaga nägi välja hästi lihtne. Mulle anti ühte kätte kinnas ja teine käsi jäi ilma kindata. Töövahendiks oli üks vana poleerija, mis oli eriti tasakaalust väljas ja viskas päris korralikult. Minu esmane emotsioon oli natuke pettumust valmistav, sest minu mõlemad käed värisesid seadmega ühes rütmis. Peale kümne minutilist proovimist lõpetasin töö. Mõne minuti möödudes hakkas minu kindata olnud käsi surisema nagu jookseksid sipelgad seal ringi. Minu teine käsi, millel oli olnud kinnas oli ilma surinata. Kinnas toimib väga hästi ja selle mõjust saab väga selgelt aru peale tööd.
Kuid millal pean ma kinda kätte panema ja millal tuleb sellel tööpäeval töö üldse lõpetada?
Piirnormide tuvastamiseks tööpäeva jooksul on nüüd olemas onlines olevad mõõtjad. Mõõtja ise näeb välja nagu käekell, mille töötaja paneb hommikul käe peale ja siirdub enda tööülesandeid täitma. Vibratsioonikell mõõdab pidevalt  vibratsiooni ning annab teada, kui on vaja kinnas kätte panna ja millal tuleb lõpetada töö, et vältida tervisekahjustuse teket. 
Loe lisaks

Kas selleks, et hoida töötajaid tuleb panustada töökeskkonda?

Majanduse elavnemine on juba mitmed aastad järjest pannud tööandjad olukorda, kus järjest enam tuleb tegeleda uute töötajate värbamisega. Kuid, kas mitte mõistlikum oleks panustada olemasolevate töötajate hoidmisesse?
Ilmselt ei ole saladus, et töötajate hoidmisesse tuleb järjest rohkem panustada. Ja üks väga oluline motivaator töötaja jaoks on kindlasti töökeskkond: ettevõtte üldine õhkkond, suhted kolleegidega ja ka otsesed töövahendid ning ka isikukaitsevahendid. Järjest enam tööandjaid on aru saanud, et see on üks edusaladus töötajate hoidmisel. Töökeskkonda panustamine tasub ennast alati ära ja seda väga pikaajaliselt. Täna ei taha enam keegi töötada tingimustes, mis olid omased rohkem kui kümme aastat tagasi. Oleme suuna võtnud muu Euroopa poole ja see on vägagi tervitatav.
Loe lisaks

Kellele on mõeldud riskianalüüs?

Hästi koostatud riskianalüüs on sisendiks väga paljudele. See on rohkem, kui ainult seaduse täitmine.


Esmalt kindlasti töötajatele suunatud, et töötaja teaks ja arvestaks võimalike riskide ja ohtudega töökohas.

Kliendid/koostööpartnerid? Ja ka neile, sest kui teie ettevõtet külastavad või teevad tööd mitte ainult teie töötajad, siis peaksid ka nemad arvestama võimalike ohtudega ning oleksid informeeritud, mida võib ja mida mitte. Reeglina on see väga laialt levinud rahvusvahelistel kontsernidel, kes iga lepingu juurde lisavad ka töökeskkonnas olevad ohud ja enda nõuded nende täitmisel.

Töötervishoiuarst, kes vaatab üle töötajaid ning arvestab tervisekontrolli käigus töötaja töökeskkonna ja töömeetodite ning võimalike ohtudega, mis antud tööd tehes võivad kaasneda kuni kutsehaiguse tekkimiseni välja.

Tööandja, ettevõtte juhtkond. Inimesed, kes kõige kiiremini saavad mõjutada töökeskkonna muutusi. Juhtkonna suhtumine näitab ettevõtte suunda.

Tööinspektsioon soovib igal külastusel näha, kas seadus on täidetud. See on tema roll ja seda kontrollitakse rangelt.

Kindlustusfirmad. See ei ole veel Eestis väga levinud kuid me liigume ka siin muu arenenud riikide suunas ja töötajate kindlustamisel hakatakse kasutama rohkem ja rohkem ka töökeskkonnariskianalüüse. Kui juhtub tööõnnetus, siis kindlasti on kindlustusfirma huvitatud, mida tööandja on kõik teinud, et seadusest tulenevad nõuded oleksid täidetud.

Loe lisaks

Uudised on väärt jagamist

Tere

Oleme avatud !

Just nii, oleme otsustanud liikuda teenuste pakkumisega edasi ning olla valmis pakkuma parimat teenust kõikidele soovijatele. Täna pakume:

1. Töökeskkonna riskianalüüside koostamist

2. Töökeskkonna sisekontrolli teenust

3. Tööohutusalaseid koolitusi

4. Töökeskkonnaspetsialisti teenust

5. Töökeskkonna mõõdistusi.

Kallid kliendid võtke meiega julgelt ühendust!

Teeme koos töökeskkonna ohutuks. 

Loe lisaks