Blogi

Kuidas valida ja hinnata isikukaitsevahendeid?

Isikukaitsevahendite valimine ja hindamine on oluline samm tööohutuse tagamisel. Õigesti valitud ja hinnatud isikukaitsevahendid (IKV) aitavad kaitsta töötajaid erinevate ohtude eest. Siin on mõned põhipunktid, mida tuleks arvestada:


1. Töö iseloom ja ohtude hindamine

  • Töökeskkonna riskianalüüs: Kõigepealt tuleb kindlaks teha, millised ohtudega tööülesanded töötaja täidab. See võib hõlmata mehaanilisi, keemilisi, füüsikalisi, bioloogilisi või psühholoogilisi ohte.
  • Ohtude hindamine: Kuidas need ohud töötajat mõjutavad (nt löögi-, lõike-, kiirguse, mürgiste ainete või kõrge temperatuuri oht)?

2. Isikukaitsevahendi valik

  • Tüübid ja funktsioonid: Valige sobiv isikukaitsevahend vastavalt tööohtudele. Näiteks:
    • Pea- ja näokaitsed (kiivrid, näomaskid, kaitseprillid) kaitsevad kukkumisohtude, lenduvate osakeste või keemiliste aurude eest.
    • Käe- ja jalgkaitsed (kindad, saapad) kaitsevad mehaaniliste kahjustuste, kemikaalide või kõrge temperatuuri eest.
    • Kehakaitsed (kiivrid, turvavööd) aitavad vältida vigastusi kukkumise või raskete esemete kukkumise korral.
    • Kuulmis- ja hingamisteede kaitsed (kõrvaklapid, maskid) on olulised müratundlikkuse ja saasteosakeste vastu.
  • Vastavus standarditele: Veenduge, et valitud kaitsevahendid vastavad kohalikele tööohutuse ja -tervishoiu regulatsioonidele või rahvusvahelistele standarditele (nt EN, ISO).

3. Sobivus ja mugavus

  • Mugavus: Kaitsevahend peab olema mugav, et töötaja saaks oma tööülesandeid täita. Ebamugavad vahendid võivad töötegemist takistada ja neid ei pruugita korralikult kanda.
  • Sobivus ja suurus: Valige õige suurus ja kohandatavus, et kaitsevahend kataks keha õigesti ega takistaks liikumisvabadust. Näiteks liiga tihe mask võib takistada hingamist, samas kui liiga lahtine ei paku piisavat kaitset.

4. Kvaliteet ja vastupidavus

  • Materjalid: Veenduge, et valitud kaitsevahendid on valmistatud kvaliteetsetest materjalidest, mis taluvad töötingimusi (nt äärmuslikud temperatuurid, keemilised mõjud).
  • Korduvkasutamine vs ühekordsed vahendid: Kas kaitsevahendid on mõeldud korduvkasutuseks või ühekordseks kasutamiseks? Korduvkasutatavad vahendid peavad olema puhastatavad ja säilitama oma kaitseomadused.

5. Koolitus ja kasutamise juhendid

  • Koolitus: Kõik töötajad peaksid saama koolitust, kuidas õigesti isikukaitsevahendeid kasutada, hoida ja puhastada.
  • Õige kasutamine: Veenduge, et töötajad mõistavad, millal ja kuidas kaitsevahendeid kasutada, et neid kasutada maksimaalse efektiivsusega.

6. Jätkusuutlikkus ja hooldus

  • Regulaarne hooldus: Kaitsevahendeid tuleb regulaarselt kontrollida ja hooldada, et tagada nende tõhusus. Mõned kaitsevahendid võivad vajada remonditöid või väljavahetamist.
  • Jätkusuutlikud lahendused: Eelistage ökoloogiliselt jätkusuutlikke ja pikema elueaga tooteid, kui see on võimalik.

Isikukaitsevahendite õige valimine ja hindamine on oluline osa tööohutuse tagamisest ja töötajate heaolu hoidmisest. Soovitatav on alati teha koostööd spetsialistidega, kes aitavad hinnata töötajate vajadusi ja töökeskkonna riske.

Loe lisaks

Kuidas luua tõhus tööohutuskultuur ettevõttes?

Tööohutus on iga ettevõtte oluline osa, mis mitte ainult ei kaitse töötajaid õnnetuste ja vigastuste eest, vaid parandab ka töö produktiivsust ja meeskonna moraali. Hea tööohutuskultuur ei tähenda pelgalt reeglite kehtestamist – see on pidev protsess, mis nõuab juhtkonna, töötajate ja isegi koostööpartnerite pühendumust. Siin on samm-sammuline juhend tööohutuskultuuri loomise ja tugevdamise kohta.

1. Juhtkonna pühendumus ja eeskuju 

Tööohutuskultuur algab tippjuhtkonnast. Kui juhid väärtustavad ohutust ja demonstreerivad seda oma käitumisega, inspireerib see ka teisi.

Miks see oluline on? Töötajad jälgivad, mida juhid teevad, mitte ainult seda, mida nad ütlevad.

Kuidas saavutada?

• Osalege ise ohutuskoolitustel ja jälgige ohutusreeglite täitmist.

• Lisage tööohutuse eesmärgid ettevõtte üldisesse strateegiasse. 

2. Töötajate kaasamine 

Tööohutuskultuuri ei saa luua ilma töötajate aktiivse osaluseta. Nad on esimesed, kes märkavad ohtusid oma töökohal.

Kuidas kaasata töötajaid?

• Looge avatud suhtluskeskkond, kus töötajad tunnevad end mugavalt ohtudest teavitades.

• Kaasake töötajaid riskianalüüsidesse ja lahenduste otsimisse.

• Korraldage regulaarseid tööohutuse arutelusid ja küsitlusi. 

3. Selged ohutusreeglid ja protseduurid 

Reeglid ja protseduurid peavad olema töötajatele arusaadavad, kergesti kättesaadavad ja asjakohased.

Parimad praktikad:

• Koostage lihtsad ja praktilised juhendid, mis katavad erinevad tööohutuse aspektid (nt ohutu töö tegemine, masinate ohutu käsitsemine, isikukaitsevahendite kandmine).

• Veenduge, et reeglid on kättesaadavad töötajatele nende emakeeles.

• Ajakohastage protseduure vastavalt uutele riskidele või seadusmuudatustele. 

4. Regulaarne koolitus ja teavitamine 

Tööohutusalane teadlikkus peab olema pidev protsess, mitte ühekordne sündmus.

Koolituste korraldamine:

• Korraldage regulaarselt töötajate ja juhtide koolitusi, mis hõlmavad ohutust, esmaabi ja käitumist õnnetuse korral.

Teavitamine:

• Jagage tööohutusalaseid teavitusi ja nõuandeid ettevõtte sisekommunikatsioonikanalites.

• Tähistage tööohutuse edusamme, näiteks õnnetustevaba perioodi. 

5. Riskianalüüs ja ennetustegevused 

Riskide ennetamine on tööohutuskultuuri üks aluspõhimõtteid.

Kuidas seda teha?

• Korraldage regulaarselt riskianalüüse, et tuvastada ja vähendada võimalikke ohte.

• Investeerige ohutustehnoloogiasse, näiteks masinate turvasüsteemidesse ja ohutusvahenditesse.

• Pärast õnnetust või ohuolukorda analüüsige juhtunut, et vältida kordumist. 

6. Ohutuse mõõtmine ja tunnustamine 

Tööohutuskultuuri edendamiseks tuleb mõõta tulemusi ja tunnustada töötajate panust.

Mõõdikud:

• Õnnetuste ja vahejuhtumite arv.

• Tööohutuskoolitustel osalejate protsent.

• Töötajate rahulolu ohutuskeskkonnaga.

Tunnustamine:

• Premeerige töötajaid ja osakondi, kes paistavad silma ohutusreeglite järgimise või heade ideedega.

• Tunnustamine võib olla nii materiaalne (boonused) kui ka mittemateriaalne (avalikud kiitused). 

7. Jätkusuutlikkuse tagamine 

Tööohutuskultuur ei ole ühekordne projekt, vaid pidev protsess.

Kuidas hoida kultuuri elavana?

• Korraldage regulaarselt tööohutuse auditeid.

• Analüüsige õnnetuste ja “napikate” põhjuseid ning tehke järeldusi.

• Julgustage töötajaid pidevalt uusi ohutusalaseid ideid esitama. 

Kokkuvõtteks 

Tööohutuskultuur on investeering, mis tasub end alati ära. Ohutuskeskkonnas tunnevad töötajad end väärtustatuna, mis suurendab nii nende rahulolu kui ka tootlikkust. Alustage väikeste sammudega – selge juhtkonna pühendumus, töötajate kaasamine ja koolitus – ning looge ohutuse nimel meeskonnana positiivne muutus. 

Ohutus ei ole luksus, vaid ettevõtte edu oluline osa!


Loe lisaks

Raskuste käsitsi teisaldamise abivahendid

Kindlasti on paljud puutunud töökeskkonna kokku raskuste käsitsi teisaldamisega ja raskuste tõstmise tagajärjel tekkivate lihaste väsimuse ja mõnel juhul ka vigastuste tekkimisega. 
Raskuseid on käsitsi tõstetud nii, kaua, kui vana on inimkond ja tuleb tunnistada, et mida rohkem läheb aeg edasi, seda rohkem on hakatud mõtlema selle peale, et kuidas inimene jäksaks töö juures tõsta raskuseid nii, et ta ei väsiks tööpäeva jooksul ära või ei tekitaks endale vigastusi. 
Aja jooksul on vähendatud raskuste kaalu, on kasutusele võetud erinevaid tõstukeid, talisid, vaakumtõstevahendeid jne. Kuid tuleb tunnistada, et mugavaid abivahendeid, mida saab kasutada erinevates töökohtades on praktikas täna raske leida. Siit ka ilmselt põhjus, miks töökohtadel, millel on vaja tõsta käsitsi raskuseid väsivad töötajad kiiremini ära, vahetavad sagedamini töökohti ja haigestuvad erinevatesse luu- ja lihaskonna haigustesse.
Minul õnnestus käia messil, kus pakuti erinevaid abivahendeid raskuste käsitsi teisaldamiseks. Loomulikult ei jätnud ma võimalust kasutamata ning proovisin abivahendeid ka enda peal ning tõstsin käsitsi raskuseid.
Minu külge pandi rihmad/rakmed, mis toetasid keha ja hoidsid keha raskuste käsitsi teisaldamise ajal õiges asendis. Lisaks oli nendel rihmadel/rakmetel osaline koormuse võtmine enda kanda. 
Töö, mida mul teha paluti oli lihtne, pidin tõstma joogikaste ühest virnast teise. Raskuste käsitsi teisaldamise ajal olid minule kinnitatud rihmad/rakmed. Ühe kasti kaal oli ca 13-14kg, selline paras raskus, mida töökeskkonnas sagedasti käsitsi teisaldatakse. 

Kuidas minule tundus nii tööd teha?

Võin kohe alguses öelda, et iga uus asi vajab harjumist. On tunda, et keha küljes on rihmad, mis "pingutavad" keha. Kuna messil sai ca 25 000 sammu ära käidud, siis selline toestus kulus täitsa ära. 
Loe lisaks

Kuidas vältida kohtvibratsiooni kahjulikku mõju?

Millal kaitsta töötajat kohtvibratsiooni eest? Ilmselt vaevab see küsimus mitmeid tööandjad. Tööandja peab rakendama meetmeid kui töötaja päevane kokkupuude kohtvibratsiooniga ületab 2,5m/s² ja katkestama töötajal töö, kui päevane kokkupuute tase jõuab 5,0m/s². Kuid kuidas seda piiri tuvastada?
Külastasin Düsseldorfis isikukaitsevahendite müüjate messi ning mul avanes võimalus testida kuidas töötavad vibratsiooni vähendavad kindad ja proovida vibratsiooni mõõtmisvahendit, mis mõõdab kokkupuudet terve tööpäeva jooksul. Seadmest tulevat vibratsiooni on tundnud ilmselt kõik, kes on kasutanud trelle, lõikureid, trimmereid jne. Peale töö lõpetamist hakkavad käed surisema ja on selline tunne nagu sipelgad jooksevad mööda kätt.
Katse tööriistaga nägi välja hästi lihtne. Mulle anti ühte kätte kinnas ja teine käsi jäi ilma kindata. Töövahendiks oli üks vana poleerija, mis oli eriti tasakaalust väljas ja viskas päris korralikult. Minu esmane emotsioon oli natuke pettumust valmistav, sest minu mõlemad käed värisesid seadmega ühes rütmis. Peale kümne minutilist proovimist lõpetasin töö. Mõne minuti möödudes hakkas minu kindata olnud käsi surisema nagu jookseksid sipelgad seal ringi. Minu teine käsi, millel oli olnud kinnas oli ilma surinata. Kinnas toimib väga hästi ja selle mõjust saab väga selgelt aru peale tööd.
Kuid millal pean ma kinda kätte panema ja millal tuleb sellel tööpäeval töö üldse lõpetada?
Piirnormide tuvastamiseks tööpäeva jooksul on nüüd olemas onlines olevad mõõtjad. Mõõtja ise näeb välja nagu käekell, mille töötaja paneb hommikul käe peale ja siirdub enda tööülesandeid täitma. Vibratsioonikell mõõdab pidevalt  vibratsiooni ning annab teada, kui on vaja kinnas kätte panna ja millal tuleb lõpetada töö, et vältida tervisekahjustuse teket. 
Loe lisaks

Kas selleks, et hoida töötajaid tuleb panustada töökeskkonda?

Majanduse elavnemine on juba mitmed aastad järjest pannud tööandjad olukorda, kus järjest enam tuleb tegeleda uute töötajate värbamisega. Kuid, kas mitte mõistlikum oleks panustada olemasolevate töötajate hoidmisesse?
Ilmselt ei ole saladus, et töötajate hoidmisesse tuleb järjest rohkem panustada. Ja üks väga oluline motivaator töötaja jaoks on kindlasti töökeskkond: ettevõtte üldine õhkkond, suhted kolleegidega ja ka otsesed töövahendid ning ka isikukaitsevahendid. Järjest enam tööandjaid on aru saanud, et see on üks edusaladus töötajate hoidmisel. Töökeskkonda panustamine tasub ennast alati ära ja seda väga pikaajaliselt. Täna ei taha enam keegi töötada tingimustes, mis olid omased rohkem kui kümme aastat tagasi. Oleme suuna võtnud muu Euroopa poole ja see on vägagi tervitatav.
Loe lisaks

Kellele on mõeldud riskianalüüs?

Hästi koostatud riskianalüüs on sisendiks väga paljudele. See on rohkem, kui ainult seaduse täitmine.


Esmalt kindlasti töötajatele suunatud, et töötaja teaks ja arvestaks võimalike riskide ja ohtudega töökohas.

Kliendid/koostööpartnerid? Ja ka neile, sest kui teie ettevõtet külastavad või teevad tööd mitte ainult teie töötajad, siis peaksid ka nemad arvestama võimalike ohtudega ning oleksid informeeritud, mida võib ja mida mitte. Reeglina on see väga laialt levinud rahvusvahelistel kontsernidel, kes iga lepingu juurde lisavad ka töökeskkonnas olevad ohud ja enda nõuded nende täitmisel.

Töötervishoiuarst, kes vaatab üle töötajaid ning arvestab tervisekontrolli käigus töötaja töökeskkonna ja töömeetodite ning võimalike ohtudega, mis antud tööd tehes võivad kaasneda kuni kutsehaiguse tekkimiseni välja.

Tööandja, ettevõtte juhtkond. Inimesed, kes kõige kiiremini saavad mõjutada töökeskkonna muutusi. Juhtkonna suhtumine näitab ettevõtte suunda.

Tööinspektsioon soovib igal külastusel näha, kas seadus on täidetud. See on tema roll ja seda kontrollitakse rangelt.

Kindlustusfirmad. See ei ole veel Eestis väga levinud kuid me liigume ka siin muu arenenud riikide suunas ja töötajate kindlustamisel hakatakse kasutama rohkem ja rohkem ka töökeskkonnariskianalüüse. Kui juhtub tööõnnetus, siis kindlasti on kindlustusfirma huvitatud, mida tööandja on kõik teinud, et seadusest tulenevad nõuded oleksid täidetud.

Loe lisaks

Uudised on väärt jagamist

Tere

Oleme avatud !

Just nii, oleme otsustanud liikuda teenuste pakkumisega edasi ning olla valmis pakkuma parimat teenust kõikidele soovijatele. Täna pakume:

1. Töökeskkonna riskianalüüside koostamist

2. Töökeskkonna sisekontrolli teenust

3. Tööohutusalaseid koolitusi

4. Töökeskkonnaspetsialisti teenust

5. Töökeskkonna mõõdistusi.

Kallid kliendid võtke meiega julgelt ühendust!

Teeme koos töökeskkonna ohutuks. 

Loe lisaks